14 lipca 2017

Czechy - Jaskinia Balcarka, Przepaść Macochy i Brno

W czerwcu mało było mnie na blogu - trochę z powodu choroby, a trochę z powodu podróżowania. Z mężem kilka dni spędziliśmy w Czechach i Austrii. Na początek był Morawski Kras. Znajduje się tam ok. 1100 jaskiń krasowych, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. My obejrzeliśmy jaskinię Balcarka. Znajduje się tam ciekawy labirynt korytarzy, przepaści i komór z różnokształtnymi naciekowymi ozdobami na ścianach.


Niektóre komory są bardzo niskie i wąskie, a inne ogromne - wysokie na 10 metrów i więcej. Ich sufity zdobią liczne stalaktyty. Panuje tam niesamowity klimat, ponieważ komory są miejscami doświetlane, a miejscami panuje półmrok. Ciekawe było też to, że mieliśmy miejscową panią przewodnik. Wszystkie opowieści o jaskini opowiadała po Czesku. Ogólnie dało się ją zrozumieć, ale było to też nowe doświadczenie móc posłuchać tego języka. Jednak nie ukrywajmy - dla nas język Czeski bywa bardzo śmieszny, gdy słyszymy niektóre ich sformułowania. 


Między komorami przemieszcza się wąskimi korytarzami. Jest ich tam cały labirynt. Na samym końcu zwiedzania znajduje się komora z kamiennymi rzeźbami (mi bardzo spodobały się niedźwiadki). Ogląda się tutaj też film o ludziach prehistorycznych zamieszkujących te jaskinie. Znaleziono liczne ślady ich pobytu tutaj (narzędzia, szczątki zwierząt).


Potem pojechaliśmy nad Przepaść Macochy. Jest to najgłębszy lej krasowy w Czechach. Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra. Na jej dole znajduje się małe jeziorko. Przepaść oglądaliśmy z platformy obserwacyjnej. Ze szczytu można zejść na dno i zwiedzać jaskinie Punkevni. Jednak my tam nie schodziliśmy tylko pojechaliśmy dalej do Brna. Niestety na zdjęciach nie widać jaka przepaść jest głęboka. Trochę zasłaniają ten widok drzewa rosnące na zboczach.


Następnie odbyliśmy długi spacer po Brnie. Bardzo podoba mi się to miasto - zwłaszcza wyjątkowy klimat jaki tworzą tu stare kamieniczki i związane z nimi legendy. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, między innymi: Targ Zielny, katedrę św. Piotra i Pawła, Plac Wolności.


Na Placu Wolności znajduje się zegar astronomiczny. Cały jego zamysł był taki, że ma przypominać strzałę, co symbolizuje pomyślną obronę miasta przed szwedzkim potopem. Jednak przez wiele osób został on przechrzczony na pomnik wibratora.


Wiele brnieńskich legend łączy się z ratuszem i tutejszymi radnymi. O tym, że nie opłaca się nie zapłacić uzgodnionej ceny do dziś świadczy krzywa wieżyczka na gotyckim portalu Starego Ratusza. Kiedy radni nie chcieli zapłacić budowniczemu Antonowi Pilgramowi za budowę portalu, specjalnie skrzywił jedną z wieżyczek. Tak, aby przypominała skrzywiony, jego zdaniem, charakter radnych. 


I jeszcze mała ciekawostka – Brno podobnie jak Kraków, ma swoją legendę ze smokiem, niezwykle podobną. Legenda mówi, że pod miastem osiadł smok, który zagrażał mieszkańcom i wyjadał im żywy inwentarz. Jeden ze śmiałków podał smokowi torbę wypchaną siarką (lub wapnem), po zjedzeniu której nabrał smok takiego pragnienia, że ilość wypitej wody go zabiła. Prawda, że skądś to znamy? Przechodząc przez dziedziniec ratuszowy wystarczy podnieść głowę i można zobaczyć tego smoka.


Targ Zielny, zwany jest także „kapustnym”. To tradycyjne miejsce handlowe, gdzie po dziś dzień rozstawiane są stragany i sprzedawane warzywa i owoce. Dostrzeżemy na nim XVII – wieczną fontannę Parnas.


Katedra św. Piotra i Pawła, jej sylwetka, a właściwie dwie charakterystyczne wieże dominują nad całą Starówką. To kościół gotycki, choć przebudowywany – na przykład wieże pochodzą z XX wieku. Świątynia ładnie prezentuje się z zewnątrz, ale warto też wejść do środka, żeby zobaczyć gotycki ołtarz, piękne witraże w prezbiterium, czy największy zabytek tego miejsca – pochodzącą z początków XIV wieku kamienną rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Z katedrą wiąże się też ciekawa legenda – otóż jej dzwony biją codziennie o godzinie 11-tej rano, a nie w południe, jak to jest we wszystkich dzwonnicach. Związane jest to z legendą z czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy to oblegający Brno Szwedzi mieli dać miastu obietnicę, iż odpuszczą oblężenie i odejdą, jeśli nie zdobędą miasta do południa dnia 15 sierpnia. Mieszkańcy Brna postanowili oszukać Szwedów, bijąc w dzwony godzinę wcześniej i powodując koniec oblężenia miasta. Brno było jedynym miastem, które oparło się Szwedom w czasie tej wojny.A Wy byliście w którymś z tych miejsc? 
Podobają Wam się Czechy?

34 komentarze

 1. fantastyczna jaskinia, nigdy nie byłam w takim miejscu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co słyszałam, to podobna jest w Polsce - Jaskinia Raj.

   Usuń
 2. Nigdy tam nie byłam, ale piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący post, w tych okolicach jeszcze nie byłam.Czechy uwielbiam, mają ciekawą architekturę i dobrą kuchnię ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo polubiłam Czechy i chciałabym tam jeszcze pojechać.

   Usuń
 4. Bardzo fajne zdjęcia :) Jaskinia jest obłędna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)) Fajny klimat panuje w tej jaskini.

   Usuń
 5. Z czeskich miast zwiedziłam jedynie Pragę która tak mi się spodobała że z pewnością jeszcze nie raz tam zawitam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w Pradze byłam dawno temu - jeszcze na szkolnej wycieczce. Ale chętnie bym tam kiedyś jeszcze wróciła.

   Usuń
 6. Wow ta jaskinia naprawdę robi spore wrazenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowita jaskinia, z chęcią bym ją zobaczyła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie było po niej spacerować :)

   Usuń
 8. marzy mi się wypad do Czech :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie byłam w Czechach, ale kiedyś na pewno tam zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam już drugi raz w Czechach. Ale chciałabym tu jeszcze kiedyś przyjechać.

   Usuń
 10. Kiedyś byłam jako dziecko w jakiejś jaskini w Czechach zrobiła na mnie bardzo ogromne wrażenie. Takie miejsca po prostu mają coś w sobie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią bym się tam wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale jaskinia :o klimat to ona ma! ♥
  Chętnie wybrałabym się w jakieś miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam, że podobna jaskinia jest w Polsce i jest to Jaskinia Raj.

   Usuń
 13. Very interesting post! Thanks for sharing! 👌👌👌

  OdpowiedzUsuń
 14. Przez Brno (a właściwie obok) przejeżdżałam wielokrotnie, ale nigdy nie zajrzałam. Widzę, że sporo tracę! Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto do Brna wstąpić - bardzo podoba mi się to miasto.

   Usuń